Промените в Кодекса за социално осигуряване, с които се създава общ пул за „вливане“ на индивидуалните партиди в частните пенсионни фондове, срещнаха съпротивата на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване (БАДДПО).
В позицията си БАДДПО изрично засяга „допълнителното пенсионно осигуряване“. Асоциацията изразява недоволство от предложените промени, защото те идват преди извършване на прегледа на активите на пенсионните фондове – т.нар. стрес тестове. Финансовото министерство не е мотивирало предложенията си „чрез пълноценна оценка на въздействието им в краткосрочен и дългосрочен план върху пенсионната система и върху социалноикономическото развитие на страната“.
От БАДДПО са категорични, че в закона трябва да има предвиден свободен избор за българските граждани как искат да им се изплатят натрупаните по индивидуалните партиди пенсии – наведнъж, дали искат срочна пенсия с гарантиран или променлив размер, дали искат пожизнена пенсия. С предложените от Горанов промени за въвеждане на общ пул този избор на практика се блокира, тъй като ако те бъдат приети, то от универсалните пенсионни фондове (УПФ) ще могат да се получават само пожизнени пенсии.
Освен това се припомня, че само от 2010 година насам КСО е изменян 45 пъти т.е. липсва предвидимост, систематичност и цялостна концепция. Това създава лош инвестиционен климат, подчертават от БАДДПО. Асоциацията определя законодателния подход в случая с термини като „на тъмно“, „на бързо“ и „в тайна“.
Коментари