Агенцията по заетостта планира да въведе нов подход за работата с продължително безработните, които към момента са 41,6% от всички регистрирани без работа в страната. Според нейните прогнози той трябва да помогне за намаляване на броя им до края на годината поне с 2%.
Новият метод ще разчита на индивидуален подход към всеки отделен човек, които не може да си намери работа, защото установяването на причината е основния ключ към разрешаването на проблема.
„При продължителна безработица (повече от 12 месеца) някои от хората са демотивирани, обезкуражени, някои не търсят активно работа. В такива случаи трудовият посредник определя конкретните и най-подходящи действия, с които да се помогне. Именно тази индивидуална среща и работа е новото, върху което се акцентира в последните месеци“, обясни Ангел Ангелов, зам.-главен директор в Агенция по заетостта, в ефира на БНР.
В зависимост от конкретните потребности, трайно регистрираните в бюрата по труда получават услуги по мотивиране, професионално консултиране и ориентиране, насочване и включване в различни форми за информиране и консултиране, включително с психолог и/или кейс-мениджър, в ателие за търсене на работа, информационни дни, трудови борси и други.
Успоредно с това продължително безработните лица получават препоръки и подкрепа от трудовия си посредник за преодоляване на пречките при търсенето и намирането на подходяща форма на обучение или работа.
Коментари