92-ма души са загинали при 2914 трудови злополуки през 2018 г. Това съобщи президентът на КНСБ Пламен Димитров в навечерието на 28 април – Международния възпоменателен ден на загиналите и пострадалите работници при трудови злополуки, предаде БГНЕС.
Паметта на загиналите беше почетена с едноминутно мълчание и пускането на 92 черни балона в небето.
„Смъртните случаи през 2018 са с 2 по-малко в сравнение с 2017 г. Броят на трудовите злополуки остава почти същият като този през 2017-та. Това означава, че всеки ден 8 души претърпяват злополука на работното място, а на 4 дни един работник в България умира“, заяви Димитров.
В резултат на тези инциденти българската индустрия и бизнес са загубили близо 2 млн. трудови дни.
„Строителството води с 14 случая, следва сухопътният транспорт с 12“, отчете още той.
Пламен Димитров заяви, че в световен мащаб за една година са загинали 2 780 000 работници и служители, което означава, че всеки ден умират по 7500 души.
„Всяка година в ЕС умират почти по 200 000 души като 52% от тях са свързани с раковите заболявания. От 2 години КНСБ настоява да бъде въведена в законодателството ни директивата за зачитане от канцерогени и мутагени“, подчерта Димитров и оповести, че голям брой от трудовите злополуки, у нас, масово не се регистрират, за разлика от тези, които са завършили със смърт, защото те не могат да бъдат скрити.
Димитров припомни, че благотворителният фонд на КНСБ, на името на д-р Желязко Христов, изплаща ежемесечни стипендии в размер на 50 лв., до навършване на пълнолетие, на 48 деца на загинали служители в трудови злополуки.
„Това са деца на миньори, на учители, шофьори, железничари, полицаи. През 2019-та сме добавили още 4 деца, на които изплащаме стипендии“, добави Димитров.
Социалният министър Бисер Петков, който почете паметта на загиналите заяви, че общият дълг на работодатели, синдикати и правителство е да осигурят безопасни и здравословни условия на труд.
„На всеки 15 секунди в света умира един работник вследствие на трудова злополука или професионална болест. Около 4% от световния БВП се губи вследствие на злополуките и трудовия травматизъм. Данните, които изнасяме днес, макар и неокончателни, показват, че нивата на трудовите злополуки и инциденти се запазват на нивото от 2017 г.“, заяви Петков.
Коментари