Над 23 000 безработни ще започнат работа по програми и мерки, предвидени в Националния план за действие по заетостта през 2017 г., одобрен от правителството, съобщи правителствената пресслужба.
Около 11 200 души ще бъдат включени в обучения, за да станат по-конкурентни на пазара на труда.
Финансирането на плана е в размер на 73 млн. лв., сумата е заложена в бюджета за активни политики на пазара на труда.
Увеличава се трудовото възнаграждение на младежите, включени в програма "Старт на кариерата", от 500 лв. на 550 лв., средствата за наставник – от 140 лв. на 180 лв., на младежките медиатори към общините – от 530 лв. на 580 лв. По-високи заплати ще получават и психолозите и мениджърите на случай по програма "Активиране на неактивни лица". Техните възнаграждения ще се повишат от 550 лв. на 600 лв.
Трудовите възнаграждения на включените в субсидирана заетост ще бъдат съобразени с минималната работна заплата, която от началото на 2017 г. е 460 лв. при пълен работен ден.
За пръв път от тази година се предвиждат финансови стимули, насърчаващи и подпомагащи мобилността на безработните с цел започване на работа. На хората, насочени от Агенцията по заетостта към работни места на повече от 50 км от настоящия адрес, за период до 12 месеца ще се предоставят до 200 лв. месечно за покриване на разходи, свързани с такси за детски ясли и градини, наем на жилище.
Нова инициатива през 2017 г. е и възможността за майките (осиновителките), които се върнат на работа преди края на 1-годишния отпуск за бременност и раждане, да получават 50% от полагащото се обезщетение докато детето навърши 1 година. Досега при връщане на работа обезщетението се спираше. Същата възможност имат бащите (осиновителите) и настойниците.
По регионалните програми за заетост на 28-те области се предвижда през 2017 г. работа да започнат 4349 безработни. По проект "Красива България" ще се осигури заетост на 500 души.
Коментари