Кметството на Рим е обявило конкурс за български компании, които от януари да поемат за преработка част от отпадъците на многомилионната италианска столица, съобщава Нова телевизия.
Очаква се да бъде подписан договор за 1 година. За момента няма потвърждение на информацията от страна на България. В миналото страната ни вече е обработвала боклука на Неапол и Палермо.
Преговорите с компании от България са започнали след като са се провалили разговорите с Дания и Швеция. За последните две години Римската община е похарчила 14 млн. евро за прехвърляне на отпадъци към Австрия. Боклукът на Вечния град поема и Португалия.
Близо 800 тона отпадъци на ден остават необработени в италианската столица. Проблемът за италианците е от 3 години и все още няма решение.
Обществественият натиск върху общината е много голям и заради съпътстващите несъбрания боклук опасности за разпространение на болести. Жителите на Рим често се оплакват и от увеличената популация на плъхове в града.
Още през 2017 г. в България е имало внос на отпадъци за горене, но не повече от 50% от капацитета на съответната инсталация, подчертават от МОСВ.
Специално от Италия – дестинация, за която "Биволъ" писа, че е източник на отпадъци за горене за ТЕЦ-овете на енергийния бос Христо Ковачки, има внос на киселина от батерии, на RDF и третирани смесени отпадъци.
Освен това в края на тази година България трябва да докладва съгласно Базелската конвенция за контрол на трансграничното движение на опасни отпадъци какви отпадъци и откъде са внасяни в страната през 2018 г.
Коментари