През май 2016 г. индексът на промишленото производство намалява с 2.0% в сравнение с предходния месец, съобщиха от НСИ.
Отчетен е спад с 3.5% в преработващата промишленост, докато в производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ има увеличение от 3.1%. По-значителен спад в преработващата промишленост се наблюдава при: производството на превозни средства, без автомобили - с 18.5%, производството на метални изделия, без машини и оборудване - с 14.3%, производството на напитки и производството на тютюневи изделия – по 14.2 процента. Ръст е регистриран при ремонта и инсталирането на машини и оборудване - с 4.7% и производството на автомобили, ремаркета и полуремаркета - с 3.9 на сто.
На годишна база спад на промишленото производство е отчетен в добивната промишленост - с 4.2%, в преработващата промишленост - с 3.7% и в производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 0.7%.
По-сериозно намаление в преработващата промишленост на годишна база се наблюдава при: производството на тютюневи изделия - с 48.2%, производството на основни метали - с 23.5%, производството на превозни средства, без автомобили - с 15.6%. Увеличение за същия период е отчетено при: производството на автомобили, ремаркета и полуремаркета - с 18.1%, производството на текстил и изделия от текстил, без облекло - със 7.1% и производството на химични продукти - с 5.6%.
През месец май строителната продукция остава на равнището от предходния месец. На годишна база намалението ѝ се определя предимно от отрицателния темп при сградното строителство, където спадът е с 8.2%, а при гражданското/инженерното строителство понижението е със 7.9 на сто.
Оборотът в търговията на дребно нараства с 3.9% на месечна база. Леки нива на покачване през май 2016 г. има при поръчките по пощата, телефона или интернет - с 2.0%, търговията с компютърна и комуникационна техника - с 1.4%, докато при текстила, облеклото, обувките и кожените изделия се отчита спад с 3.3%.
През май 2016 г. спрямо същия месец на 2015 г. оборотът нараства по-значително при търговията на дребно чрез поръчки по пощата, телефона или интернет - с 13.4% и при търговията на дребно с хранителни стоки, напитки и тютюневи изделия - с 9.3%. Спад от 6.8 на сто е регистриран при търговията на дребно с компютри и комуникационна техника.
Коментари