Износът на българска отбранителна индустрия се е повишил с над 50 на сто през миналата година спрямо 2014. Това съобщи зам.-министърът на икономиката Любен Петров при откриване на 12-ото международно изложение за отбранителна техника "Хемус - отбрана, антитероризъм и сигурност".
По данни на Министерството на икономиката през 2015 г. сме изнесли продукция за над 640 млн. евро. "Това са неофициални и предварителни данни, тъй като официалните за 2014 г. излязоха едва в началото на този месец - на 4 май", уточни Петров и допълни, че става дума за стрелкови оръжия и боеприпаси за тях, взривни устройства, бронезащитни средства, резервни части и компоненти за сухопътните транспортни средства.
Сред отличниците износители заместник-министърът на икономиката изброи частни и държавни компании като "Аполо Инженеринг", "Кинтекс", Арсенал", "Емко" ООД и ВМЗ-Сопот. "Факторите за този ръст с над 50% са комплексни. От 2013 г. насам бележим постоянен подем на отбранителната ни индустрия, след като бяха преодолени проблемите с ВМЗ.
"Освен това на българското въоръжение и боеприпаси им се носи славата на едни от най-качествените на международните пазари, където повъзвърнахме част от загубените си позиции. Другите фактори са международната обстановка и активните кампании на големите български фирми производители, които откриха представителства в Алжир, Индия и други държави", допълни зам.-министър Любен Петров.
Основните дестинации за износ на продукция на българската отбранителна индустрия в момента са Ирак, Саудитска Арабия, Афганистан, Алжир, Индия и САЩ, а Министерството на икономиката полага нужните усилия наши оръжия и боеприпаси да не попадат в "неподходящите хора и ръце".
Коментари