Пореден индикатор за проблеми в китайската икономика - през ноември потребителската инфлация в Поднебесната империя е паднала до най-ниската си стойност от пет години насам.
Индексът на потребителските цени (CPI) се понижи през ноември с 0,2% на месечна база след 0,0% през октомври и забави своя растеж на годишна база до петгодишно дъно от едва 1,4% при прогноза за задържане на октомврийското ниво от 1,6 процентни пункта, сочат статистическите данни.
В същото време китайските власти оповестиха и по-слаби данни за производствените цени през предпоследния месец на годината. Индексът на цените на производител (PPI) се понижи през ноември с 0,5% на месечна база след спад с 0,4% през октомври, като на годишна база падна с 2,7% след понижение с 2,2% през предходния месец и при прогноза за понижение с 2,4%. По този начин индексът на производствените цени остава на негативна територия (дефлация) за 33-ти пореден месец и предполага, че тенденцията на спадаща инфлация ще остане в сила през следващите месеци.
Рискът от дефлация беше един от водещите мотиви за Китайската централна банка да обяви изненадващо понижение на основните лихвени нива на 21-ви ноември, посочи неназован правителствен източник. Редица анализатори прогнозират, че в скоро време банката ще предприеме допълнителна разхлабваща парична политика. Най-вероятно тя ще понижи с 0,5% нивото на задължителните банкови резерви, държани в централната банка и това може да влее около 2,37 трлн. китайския юана (около 383,2 млрд. долара) в паричната банкова система на страната - свободни банкови средства, които бъдат използвани за подобрение на бизнес кредитирането.
Коментари