Микрометрите измерват разстояния, външни и вътрешни диаметри с изключително висока прецизност. Има такива за домашна употреба, има и професионални. Ще разгледаме вторите – те са предназначени за повече и по-сериозни измервания. Точността им стига до 1/1000 от милиметъра, сами си представяте за колко прецизно измерване става дума. В сравнение с шублерите, микрометрите се считат за по-точни и са предпочитани за използване, когато се налага изключителна прецизност.
Микрометри се използват вече повече от 100 години. Те са незаменим помощник в домашните работилници, занаятчийството и производството.
Различаваме механични микрометри и дигитални професионални микрометри.
Какви са плюсовете на дигиталните професионални микрометри?
Те са по-модерният и по-предпочитан вариант. По-лесни за използване са, като в същото време са и по-точни от механичните. Някои имат допълнителна екстра – автоматично прехвърлят данните в програмите на Windows и така не се налага да ги нанасяте сами. Разполагат с LCD екран, на който можете да видите веднага показанията, които уредът е измерил. Управлението е автоматизирано, с бутони. Когато има нужда от зануляване, преди правене на ново измерване, това става само с едно натискане. При определени модели може да се избира дали измерването да е в метри, или в инчове. Точността при дигиталните уреди е от 0.001 милиметра до 0.002 милиметра.
Кога се използват механични професионални микрометри?
Преди навлизането на дигитализацията в различни сфери от ежедневието ни са се използвали само механични микрометри. Те правят много точни измервания на външните части на детайлите. Състоят се от скоба, която е във форма на буквата D и от затягащ механизъм. С такъв тип микрометър може да се измерват дебелина на стена, проводници, кабели и други. Работят с точност до 0.01 милиметра.
Механичните микрометри се характеризират с изчистен дизайн и са подходящи за работа в условия на производство. Здрави и надеждни са и са удобни за ползване.
Когато обаче се налага да правите по-прецизно измерване, е препоръчително да използвате дигитални професионални микрометри.
Защо микрометрите са по-точни от шублерите?
При тях се съчетава двойният контакт, който прави шублера и прецизният винтов механизъм, какъвто няма в шублерите. Това ги прави по-точни и по-предпочитани за употреба. Трябва обаче да се има предвид, че измерванията не е добре да се извършват с голямо натягане, а да се приложи само лек натиск – колкото да е сигурно, че е осъществен контакт за правилно отчитане.
- Насоки за правилна работа с професионални микрометри:
- Измерваният предмет не бива да се изважда от микрометъра, преди показанието да е отчетено.
- Измерваният предмет да се пази от замърсявания, тъй като те могат да затруднят точното отчитане
Предварително е необходимо да бъде направено калибриране (допълнителна проверка, доказваща определени характеристики на уреда), когато се налагат по-фини измервания
Как да изберем подходящия микрометър?
Ако се нуждаете от професионален микрометър, то значи се налага често да правите измервания, чиято точност е важна. Затова, въпреки че дигиталните микрометри са по-скъпи, се препоръчват повече. Ако обаче не ви е нужна чак такава прецизност, механичният микрометър също ще свърши добра работа и ще ви струва по-евтино. За целта обаче трябва да сте опитен механик, тъй като с механичен микрометър се работи по-трудно и се изисква да имате определени познания. Докато дигиталните микрометри могат да се ползват успешно и от начинаещи в измерванията. Също така, дигиталните уреди не се повлияват от метеорологичните условия и могат да бъдат употребявани както при ниски температури, така и при високи температури, висока надморска височина и други.
Коментари