Агенцията по храните е бракувала 13 тона храни през последния месец. Затворени са 14 обекта за производство и търговия. Това съобщи директорът на Агенцията по храните Пламен Моллов пред националното радио.
Липса на етикети, стоки с изтекъл срок на годност и чужди тела в храните - това са най-често срещаните нарушения, които инспекторите констатират. Според Моллов в българските храни може да се намери всичко - от камъчета и буболечки до ножчета и пирони.
Девет тона от конфискуваните заради нередности храни са моркови, при които е установено завишено съдържание на пестициди. Една от пречките при дейността на Агенцията по храните е фактът, че инспекторите при нарушение санкционират фирмата, а не лицето, което стои зад нея. Когато се затвори фирмата, въпросното лице отваря друга и продължава дейността си.
Това обаче е проблем на търговския закон, а не на закона за храните, обясни Моллов.
Агенцията по храните работи по сигнал на Европейската комисия за възможни измами с био храни, съобщи още директорът на Агенцията Пламен Моллов.
Проверките са започнали през декември: Има основание да се счита, че има завишена практика на измами с био храни, т.е. храни, които не са минали по схемата на контрол, но се представят като такива и съответно се продават по-скъпо. Разбира се и такива храни, които се преопаковат като био храни.
Въпреки завишения контрол при био храните, които са на специален режим за сертифициране и проследяване, според Моллов това е печеливш бизнес, почти съизмерим като норма на печалба с трафика на наркотици.
Резултатите ще бъдат оповестени след приключване на проверките, обеща директорът на Агенцията по храните.
Коментари