Цената на млечните продукти за крайния потребител няма да се повлияе от поскъпването на тока на свободния пазар. Така поне смята председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Димитър Зоров.
Според него повечето производители от бранша ще оставят разликата за своя сметка.
По думите на експерта Антон Иванов от Българския енергиен форум повишението е шоково и трябва да се увеличат правомощията за регулатора, за да се избегне спекула и пазарът да бъде предвидим за бизнеса.
Иванов смята, че от една страна има обективни причини за повишение на цените на електрическата енергия. Те се наблюдават в цяла Европа. Причините били по-скоро климатични
От друга страна обаче за драстично повишение на цените на електрическата енергия - няма обективни условия от външни фактори.
Пред БНТ Иванов заяви, че цените на борсите са се повишили спрямо миналата година с около 5 до 10 процента. Но се получава увеличение с 30 до 60, защото нашият пазар е ограничен, неликвиден и няма механизми, които да контролират спекулативното повишение на цените на електрическата енергия. По думите му там, където има повишение над 30%, се търси бърза печалба. Може да се говори дори и за спекулация при взаимоотношенията между клиент и търговец.
Според Димитър Зоров най-засегнати са производствата, които имат повече електрическа консумация. В млечния бранш между 5 и 10% от общата себестойност, от общите разходи са разходите за електрическа енергия. Ако повишението е с 30%, това ще доведе някъде между 2 до 3% отражение в себестойността на продукта.
Друг е въпросът, че ние в момента не можем да отчетем реалното повишение какво ще бъде, защото преработката е свързана с други косвени суровини каквито са опаковките. В опаковките също се използва доста електрическа енергия и ние не знаем дали нашите доставчици ще променят цените и как ще се отрази това при тях, каза Зоров.
Коментари