Трудно е да кажа дали е истина или не – ефектът след това ще се види. С тези думи председателят на Съюза на птицевъдите Димитър Белоречков коментира сигнали, че се готви препакетиране на стари яйца и внос в България в периода на Великден.
Според Белоречков проблем е, че Великден сега в католическия свят е почти месец преди в православния. Там има по-голямо производство и се натрупват яйца, които трябва да се пласират някъде, каза той. И заяви – в други години сме имали проблем с яйца, внесени отвън, защото се използва предтекст, че вносът ще се преработва. Тогава правилата са по-малко строги, обясни пред Нова телевизия Белоречков. Когато яйцата се внасят в палети, се губи представа кое яйце кога е „произведено”. Палетите са знак, че говорим за преработка, добави председателят на Съюза на птицевъдите.
Опаковката е най-важна, подчерта Белоречков. Най-добре е да се вземат яйца от фирма, която е и производител, и е преработвател. Освен това на черупката на яйцето има номер – това е номерът на фермата. Има го и на опаковката, но е възможно е да е на преработвателя, ако производител и преработвател са различни фирми.
Прост трик да се определи дали едно яйце е старо или е прясно е да бъде пуснато в канче с вода. Ако потъне, значи е старо, ако изплува, значи е прясно.
Коментари