За лесно, бързо и правилно рязане на фаянсови и керамични плочки е необходима машина за рязане на плочки. Различаваме професионални електрически машини за рязане на плочки и ръчни. Тук ще се спрем по-подробно на втория вариант.
Ръчните машини имат две разновидности, в зависимост от дебелината на разреза – до 12 милиметра и до 25 милиметра.
Как да изберете правилната ръчна машина?
Когато избирате машината, трябва да имате предвид какъв материал ще се реже. Ако плочките са обикновени и са без покритие за залепване на плотове и стени, не е нужно да се спирате на много мощна машина.
Такава ще ви е нужна, ако плочките, които ще режете, са по-дебели или са от естествен камък. В такъв случай е необходимо машината да има достатъчно сила за натиск и мощност.
При рязане на гранитни или мраморни плочки ще ви бъде необходима електрическа машина.
Фиксиран или многоточков надпис?
Машините за рязане на плочки правят два вида разрези – многоточков и фиксиран (едноточков).
Едноточковият разрез е прав и се прави бързо по вертикална линия. До многоточков разрез се прибягва, когато има нужда от рязане под ъгъл или е нужно да се минава няколко пъти с ножа. С такъв тип рязане можете да разчитате, че работата ще бъде свършена по-прецизно и детайлно.
От какво са изработени режещия диск и ножа?
Ако искате по-качествена машина, изберете такава с дебели и здрави режещи дискове. Острите дискове се повреждат по-лесно, особено ако ги ползвате повече време. По-евтините машини са именно с такива дискове.
Имайте предвид, че дискът не реже. Той е отговорен за повърхностния разрез, а самото рязане се извършва от ножа, който е добре да бъде висококачествен и от хубав, оригинален материал.
Въпреки че дискът не реже, е изключително важно и той да бъде от високо качество. Ръбовете му не бива да имат изкривявания или каквито и да било дефекти иначе дефекти ще има и върху разреза.
Какви са плюсове на ръчните машини за рязане на плочки пред професионалните?
По-лесни са за употреба, по-удобни са и по-маневрени. Ако не се налага да режете огромно количество плочки и машината не ви трябва за професионална употреба, а за плочките в дома ви, специалистите препоръчват ръчна машина.
С нея можете да режете право и диагонално, ако моделът е хубав, ще се справи добре и с керамични плочки, и с такива от гранитогрес.
Работата ви ще бъде улеснена, ако сантиметровата ска̀ла е разположена така, че да имате директна видимост за дебелината на разреза. Добре е крачетата на работния плот да имат пружини, за да може плочката да се счупи бързо и резултатът след довършителните работи да бъде отличен.
Най-често този тип машини са изработени от алуминий. Те имат чупещ крак, който позволява рязането и отчупването на плочката да се случва бързо и лесно.
Освен ръчни машини и такива за професионална употреба, има и водни. Те режат точно и прецизно, могат да се ползват като настолни. Ножът стои отгоре, върху самата водна маса. Използва се вода, тъй като благодарение на нея, рязането става по-точно, триенето е по-малко, а рискът ножът да прегрее намалява.
За домашно рязане на плочки обаче ръчните машини са по-предпочитани. Важното е в началото майсторът да свикне с габаритите на машината, с мощността ѝ, със спецификите, които има, за да може да работи успешно. Не на последно място, трябва да му е удобна и да има добър захват.
Качествените ръчни машини за рязане, разбира се, вървят с аксесоари, чието качество също не бива да се пренебрегва. Става дума за скоби, приставки за цокъл, гумени подложки и други, които значително улесняват работата.
Коментари