За първи път по Националната програма за енергийна ефективност могат да кандидатстват и фирми. Условието към тях е крайният ефект от продуктите им да бъде насочен към спестяването на енергия в домовете - например проект за обща слънчева колекторна система за многофамилна сграда.
Над половината от ресурса по програмата обаче е насочен директно към крайни клиенти. Очаква се парите да достигнат до 4 хиляди домакинства в следващите 3 години, пише БНР.
За третия етап от програмата за енергийна ефективност на домовете са осигурени 20 милиона евро. Този път те ще са достъпни чрез две банки - ОББ и Банка Пиреос. За кредит, предназначен за енергийна ефективност на дома, могат да кандидатстват както отделни семейства, така и цяла многофамилна сграда. Обособен е и ресурс за еднофамилни и двуфамилни жилища и за новостроящи се сгради. Новост са и т.нар. "енергоефективни асансьори", обясни консултантът по програмата Борис Петков.
Когато се предоставят кредитни линии на банките - участници в програмата, трябва да се съобразят с изискването поне половината ресурс да се насочи към вече съществуващи сгради. Стимулира се строежът на сгради от най-висок енергиен клас, защото огромна част от новите сгради у нас биха получили енергиен сертификат "Б минус" и дори по-нисък, каза Галена Колева от Европейската банка за възстановяване и развитие.
От енергийното министерство смятат, че отношението на обществото към спестяването на енергия се е променило в положителна посока, благодарение на програмата. Според заместник-министъра на енергетиката Жечо Станков, в резултат на първите два етапа от програмата е спестена енергия, каквато потребяват годишно около 20 хиляди домакинства.
Всички желаещи да се включат могат да кандидатстват до края на 2019 г.
Коментари