И чужди търговски организации се обявиха против данък "вредни храни"


И чужди търговски организации се обявиха против данък "вредни храни"
Снимка: Thinkstock/Guliver

4399

Обявеният като проект от здравното министерство данък "обществено здраве" предизвика реакция на чуждестранни икономически субекти. Става въпрос за Американската търговска камара в България, Германо-българската индустриално-търговска камара, Българо-швейцарската търговска камара и Гръцкият бизнес съвет в България.

Всички те се обединиха в подкрепа на българския бизнес и становището му от вчера (28 октомври) срещу въвеждането на данък "обществено здраве", припомня Actualno.com.

Аргументите

Готвените законодателни промени ще засегнат най-рисковата група в обществото – хората, за които разходите за храна и напитки представляват над 50% от разполагаемия доход и са най-чувствителни към цените на продукти в ниския ценови сегмент. Водещите причини за затлъстяване в България са липсата на хранителна култура и невъзможността на хората с най-ниски доходи да се хранят правилно, върху което планираните мерки няма да имат ефект, твърдят чуждите бизнес организации.

И в момента българският потребител има всички предпоставки да направи своя информиран избор. Производителите на храни и напитки точно и коректно поставят на всяка опаковка калорийното съдържание, съдържанието на захари, сол, трансмастни съставки и всеки консуматор може да вземе решение за личния си хранителен режим и предпочитания, припомнят организациите.

Конкретно към Бойко Борисов, камарите се обръщат с призив да се вземе предвид "сивата икономика". Чуждите организации са убедени, че данъкът няма да постигне прокламираната цел за повишаване на общественото здраве и затова са готови да участват в "широко обществено обсъждане" как да се постигне промяна на хранителните, двигателните и спортни навици на българското население.

Позицията на Москов

Здравният министър Петър Москов заяви днес, че приходите от налога ще се ползват за ремонт на спортни площадки в училищата, за качествено хранене на децата в училище, както и за профилактика. Той отново приведе за пример Унгария, в които има такъв данък, показва, че след въвеждането на данъка има спад с 27% на потреблението на храни с вредни съставки, а 40% от унгарската индустрия е направила по-ниско съдържанието на вредни съставки в храните и в резултат на това се е освободила от плащането на данъка. Според Москов в Унгария първоначално били загубени 900 работни места за година, но след това били възстановени.

Още от Потребителски стоки и услуги


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg

Още по темата


Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.85809
  • GBP
    1
    2.3487
  • JPY
    100
    1.20337
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички