След като Софийският градски съд най-после даде ход през юли на делото заведено от „Група за чист въздух“ срещу Столична община, всеки, който се чувства увреден от качеството на въздуха в столицата, може да се присъедини към иска. Условията са гражданите да са жители на София или пък да работят/учат на територията на Столична община. Освен физически лица към делото могат да се включат и организации, които защитават интереса на лица увредени от мръсния въздух.
Срокът за заявяване на желанието за присъединяване към делото е 1 октомври 2018 г., за когато е нарочено следващото заседание. За целта трябва да се попълни молба в свободен стил и да се изпрати до съда. Примерна молба може да се намери на сайта на „Група за чист въздух“, съобщават от организацията.
„Гражданите трябва да имат предвид, че решението ще има сила за всички жители на столицата и правото им да се ползват от него е гарантирано, независимо от това дали са се присъединили или не към иска.“, споделя адв. Димо Господинов, който ръководи делото.
Също така, „Група за чист въздух“ се нуждае от подкрепа, като вече започна кампанията за набиране на средства, с които да се покрият първоначалните разноски за водене на делото. Необходими са такива за плащане на депозитите за експертизи, които трябва да се извършат, за да се преценят в детайл климатични, екологични, технически, градоустройствени и други аспекти на делото. Това ще струва около 15 хил. лв., които трябва да се внесат предварително. Важно е гражданите да знаят, че адвокатите от „Група за чист въздух“ работят безплатно за каузата и тези средства не са за адвокатски разноски.
Колективните искове срещу Столичната община бяха заведени на 29 май 2017 г. от няколко неправителствени организации и адвокати, обединени в "Група за чист въздух". Те са подписани от "Спаси София", "За Земята - Достъп до правосъдие", Асоциация "Диабет тип 2" и „Център за независим живот“, и от адвокатите Димо Господинов, Христо Христев и Иван Велов.
Исканията на "Група за чист въздух" са да се установи бездействието на Столична Община в периода 2015-2017-та година, което е довело до замърсяване и евентуално е увредило здравето на граждани; Да се преустанови противоправното бездействие; Да се предприемат мерки за компенсиране на увредения колективен интерес (тук са всякакви мерки, които СО може да предприеме, за да подобри околната среда в София)
Коментари