Условията за правене на бизнес са много, но електронното правителство е едно от най-брадясалите проблеми. Има и инициативи като съкращаване на държавната администрация, а тези хора лесно ще си намерят работа в частния сектор - инициатива на вицепремиера Томислав Дончев, която заслужава похвала. Това заяви председателят на БСК Радосвет Радев.
С тези думи Радев де факто промени критичния тон спрямо държавата след вчерашната пресконференция на Асоциацията на българските работодатели (АОБР), в която влизат БСК, КРИБ, АИКБ и БТТП. На тази пресконференция самият Радев поиска смяна на регламентите, защото иначе "на летище София няма да дойдат много хора". И цитира данни на Световната банка, според които за да почнеш бизнес в България ти трябват 23 дни, при едва 12 дни в Румъния и 3,5 дни в Естония.
Конкретен пример за трудност пред бизнеса е включването на ток, даде и друг пример Радев през вчерашния ден. През миналата година са трябвали средно 262 дни, за да се включи предприятие в ел. мрежата, а през 2014 година дните са били "само" 130 и сме на 147-мо място от 190 държави по този показател в класация на Световната банка. В края на октомври правителството одобри План за действие с мерки за подпомагане на предприемачите и една от мерките беше ЕРП-тата да се мотивират писмено защо не могат да пуснат ток на някого.
Всички тези думи изглеждаха забравени днес (23 януари), когато в интервю за сутрешния блок на БНТ Радев поиска ускорение на дигитализацията на българската икономика. Основната причина – това помага в борбата с корупцията. "Тези неща имат значение", подчерта Радев, давайки пример с искането на документи на хартиен носител и на електронен носите. Той не каза и дума за вчерашните искания на работодателите за изсветляване на държавните фирми в енергетиката заради недоброто им управление. АОБР поиска тези компании да се листват на борсата.
По отношение на искането на АОБР осигуровките да се делят 50 на 50 между работодател и работник Радев го защити за пореден път. Работникът е най-фаворизираният в обществото вид, неговата заплата расте с най-големи темпове – такъв темп не е постигнала нито една българска корпорация през последната година, смята председателят на БСК. Той не се съгласи с тезата на синдикатите, че това е път към прехвърляне на осигуровките изцяло към работниците. Според Радев въпросът с осигуровките бил "психологическа бариера" и по отношение на връщането на наши сънародници обратно в България.
Коментари