Парламентарната комисия по вероизповеданията и правата на човека отхвърли предложението на „Обединени патриоти” вероизповеданията, на които е предоставена държавна субсидия, да бъдат длъжни да уведомяват Дирекция „Вероизповедания“ на Министерския съвет за всяко дарение или наследство на имущество от български юридически лица или с източник от чужбина, предаде БГНЕС.
Предложението на Искрен Веселинов и група депутати беше отхвърлено с един глас „за“, един „против“ и осем въздържали се.
Депутатът Павел Шопов заяви, че идеята на закона е била да прекрати финансирането на вероизповеданията от чужбина, защото това е обществено опасното и в разрез с Националната сигурност и уточни, че допълнителното финансиране на дейностите може да става само от източници в България.
От Светия синод заявиха, че са против ограничаването на възможностите за дарения.
„Дарението не може да бъде ограничавано и контролирано. В момента се прави опит за такова нещо. Не може да бъде изпълнено задължението каквото се предлага в текстовете, ние да уведомяваме предварително за дарение. Не може да се контролира волята на дарителя от трето лице – държавен орган, каквото е желанието“, заявиха от синода.
Представителите на католическата църква също изразиха несъгласие с искането за въвеждане на такова ограничение.
Това предизвика Павел Шопов да подчертае, че искането на „Обединени патриоти“ е да се прекрати целевото финансиране на заплатите на служителите от вероизповеданията от чужбина и уточни, че това важи само за Българската православна църква и мюсюлманското вероизповедание.
Коментари