Ако не извършим радикална промяна на политическата среда и политическата система, сме обречени. Това заяви президентът Румен Радев по време на отчета си след две години на поста.
Според него механизмите за контрол над властта трябва да бъдат разширени – какви пари харчат политиците, имат ли свързани лица, какви са имотите им и активите им в България и чужбина. Безкомпромисно наказателно преследване на корумпираните и грабителите, заяви Радев и отправи апел към правоохранителните органи (КПКОНПИ, МВР, прокуратура) "да навлязат в старателно отбягвания кръг на властта". Ако това не стане, разпадът ще продължи, а търсенето на справедливост може да излезе извън рамките на закона, предупреди държавният глава. Който иска да управлява, трябва да посочи високообразовани и компетентни хора – ако партиите искат да се видят на политическия хоризонт, трябва да се чистят от некомпетентни кадри с властови амбиции, е тезата на Радев, предава Actualno.com.
Да, бих подкрепил нов политически проект, ако отстоява определени ценности, заяви още Радев и поиска промяна на Изборния кодекс и премахване на "втория секционен протокол", в който имало много манипулации. Дали ще се потърси увеличение на правомощията на президента зависи от обществото и обществените процеси, продължи българският президент. Ако и следващия парламент излъчи компромисна управленска коалиция или безпринципна управленска коалиция, това ще бъде последното раздаване на картите в настоящата система, предупреди Радев. А относно идеята да има референдум за промяна на политическата система, държавният глава коментира, че настоящето законодателство е голяма пречка и бариера пред успешното използване на "този мощен инструмент".
Не виждам база за сътрудничество с правителството, произнесе и сакралните думи Радев, според когото изпълнителната власт погазва закони при определени процеси на взаимодействие между властите.
Българският президент смята, че демокрацията е в опасност, че свободата на словото е обект на преследване. Последните изтъкнати критични гласове в българския ефир се притискат, каза още той, без да назовава имена. Радев посочи като негативен момент промяната на закони през преходни и заключителни разпоредби, както и че лобисткото законодателство блокира гражданския интерес. Има липса на прозрачност и отчетност в управлението – всичко се прави с "опипване" що се отнася до отпускане на средства от правителството, е тезата на държавния ни глава. Той даде пример – обществото не реагира на 500 млн. лева без обсъждане за язовирите ни, защо да не се дадат 1,35 млрд. лева на "Автомагистрали".
Формирам Съвет за стратегическо развитие на България, с участието на интелектуалци и експерти, подчерта Радев и добави, че съставът щял да стане известен идните дни, като ще издаде указ за формирането на органа. Относно правомощията му, държавният глава уточни - той ще предложи идеи, но те трябвало да бъдат подкрепени от хората. Тази идея - за експертен поглед и ускорено развитие на България, беше лансирана в коледната реч на почетния председател на ДПС Ахмед Доган, а преди него тезата беше застъпена и от Сдружение "Инициатива Единение", чието лице е бившият ръководител на БАН Стефан Воденичаров, който е на мнение за широко обединение около национални цели от две години насам.
Президентът говори по още доста теми - вижте какво каза ТУК.
Коментари