Европейските ни партньори не желаят да влезем в еврозоната. Такава позиция изрази икономистът Георги Ганев на конференция, организирана от Българския икономически форум за присъединяването на България към еврозоната. На събитието представители на Литва, Латвия и Словакия представиха примера в страните си и обобщиха, че плюсовете от приемането на еврото са повече от минусите.
На конференцията за присъединяване на България към Еврозоната, организирана от Българския икономически форум, представители на Литва, Латвия и Словакия представиха своя пример. Изводите сочат, че плюсовете са повече, пише "Дарик".
"Беше анализирано, пресмятано и изводът беше, че за малка икономика има някои рискове, има разходи, може да има загуби, но въпреки всичко отражението от смяната на валутата от корона в евро ще бъде печелившо за Словакия или иначе казано в средносрочен и дългосрочен план печалбите значително надминаха разходите", заяви Игор Барат бивш пълномощен представител на правителството за приемане на Еврото в Словакия.
Същата теза защити и икономистът Георги Ганев и допълни, че трябва да упражняваме натиск към партньорите ни да се придвижва въпросът, защото изпълняваме всички критерии, които зависят от нас.
"Това не зависи само от нас. Зависи и от това останалите да се съгласят ние да влезем в този механизъм и към момента там удряме стена. Просто нежелание България да бъде приета с всякакви аргументи. По някаква причина не желаят нашите партньори изобщо България да влезе в този механизъм", каза той.
Според Ганев една от причините да не ни искат дори в ЕРМ 2 е, че икономиката ни изпълнява числовите критерии, но в действителност не е:
"Номинално е конвенгирала, обаче реално не е. Тя е много по-бедна от останалите в еврозоната. Няма как в някакъв момент да не доведе до напрежение, което ще трябва да бъде адресирано на ниво парична политика на цялата зона и това ще създаде трудности. Това също е валиден теоретичен аргумент", каза още специалистът.
Друга причина Ганев посочи политически игри, защото влизането на нови страни ще промени отношенията:
"И накрая остана последното, че наистина няма доверие на България. Не смятат, че тя е институционално зряла, че да бъде член на такъв клуб. Няма как това да бъде записано в критериите формално, но го има и това. Дали имат основание, или не, е друг въпрос".
От Българския икономически форум потвърдиха решението на организацията в следващите няколко години да работят по темата за присъединяването на България към Еврозоната.
Коментари