ЕК: Българската икономика ще расте по-бавно до края на годината


ЕК: Българската икономика ще расте по-бавно до края на годината
Снимка: iStock/Guliver

2434

3,3% растеж на БВП през 2019 година и 3,4% през 2020 година – това предвижда Европейската комисия за българската икономика в своята лятна икономическа прогноза.

Според ЕК, българската икономика ще расте с по-бавно темпо през втората половина на тази година, но това се дължи на отслабващата външна среда. Впечатление обаче прави и това, че Брюксел вижда "съвсем лек растеж" на инвестициите в България. По отношение на инвестициите имало голям растеж в оборудване, но при другите компоненти има сериозен спад.

Иначе, според изчисленията на Брюксел, през първото тримесечие на тази година икономическият ни растеж е 3,5% на годишна база. За сравнение, за същия период на миналата година е бил 3,1%. Като силен двигател за това се посочва износът и се отбелязва, че през тази година има значим напредък в това отношение към няколко по-малки дестинации извън ЕС, което подсказва неразработен потенциал, който може тепърва да даде още плодове, ако се запази политиката на търсене и навлизане на нови пазари.

Отчита се и сериозен растеж на потреблението, като прогнозата на ЕК е той да се запази предвид "позитивните тенденции" при личните приходи.

Що се отнася до инфлацията, ЕК отчита растеж заради цените на горивата и тока, като се очаква до края на годината инфлацията да е 2,4%, а догодина да намалее до 1,7%.

 

Още от Макроикономически поглед


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg

Още по темата


Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.85809
  • GBP
    1
    2.3487
  • JPY
    100
    1.20337
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички