6,25 млн. лева на ден харчи държавата за незаконни обществени поръчки. Това изчисление се набива на очи от цитирани от Българската национална телевизия данни от Агенцията по обществените поръчки (АОП).
Всъщност, статистиката е за това колко пари дневно отиват за обществени поръчки. Оказва се, че става въпрос за 25 млн. лева дневно. Само че 25% от обществените поръчки падат впоследствие като незаконни, а половината от всички жалби, подадени срещу обществени поръчки, се оказват основателни.
От началото на годината обжалваните обществени поръчки в Комисията за защита на конкуренцията са 624. От тях решение има в 452 случая. Близо 40% от процедурите са върнати за преразглеждане от възложителите, останалите жалби са се оказали неоснователни. А според Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) за периода януари – юни, 2019 година, поръчки на обща стойност 25 700 000 лева са незаконни. В част от случаите проверките се извършват много след приключване на процедурите и не може да бъдат наложени наказания.
През 2019 г. държавната и местната власт са сключили над 11 300 договора на обща стойност 5,12 млрд. лева. На ден това означава, че държавата вече харчи с рекордните за последните пет години 25 300 000 лева.
От началото на годината до 27 юли са обявени общо 6601 поръчки като 1/6 от тях се финансира с евросредства. Най-много пари тази година държавата отделя за строителство, следват доставките и услугите. Възложителите с най-много поръчки са общините.
Именно заради общините коментар прави юристконсултът в Националното сдружение на общините Десислава Стойкова. По думите ѝ, има компании, които буквално си изкарват хляба с обжалване на обществени поръчки, а обжалването може да доведе до забавяне от 1 година.
Коментари