Част от подкупите, получавани от служителите на Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ), са били обръщани във виртуалната валута биткойн. Това стана ясно на днешното заседание на Специализирания наказателен съд.
Повече от четири часа съдът разглежда мерките за неотклонение на задържаните и обвинени за корупционния скандал с български документи. Решено бе председателят на Държавната агенция за българите в чужбина Петър Харалампиев да остане в ареста, предава БГНЕС.
В ареста остават и главният секретар на агенцията Красимир Томов, както и третият, за когото прокуратурата поиска вземане на мярка “задържане под стража” - Марко Стойов. Четвъртата обвиняема бе освободена още в сряда срещу парична гаранция заради здравословното й състояние и заради отзивчивостта пред разследващите.
Съдът уважи искането на прокуратурата, която поиска постоянен арест за председателя на агенцията Петър Харалампиев, на главния секретар Красимир Томов и на Стойов. Според обвинението престъпната схема за подкупи, срещу които се издават удостоверения за български произход е започнала да действа още от юли миналата година, когато Харалампиев е оглавил агенцията.
Така спецсъдът взе за тримата най-тежката мярка за неотклонение, но определението подлежи на обжалване или протест пред по-горната инстанция – Апелативен специализиран съд.
Адвокатът на Харалампиев - Николай Кокинов, заяви, че по делото не е намерен нито един лев по някои от обвиняемите.
„В кориците по делото има редица протоколи, в които са отразени намерени значителни парични суми у различни лица, включително са събрани доказателства и са намерени иззети биткойн портфейли като има доказателства, че част от паричните средства по подкупите се трансферират във виртуални валути”, каза обаче прокурор Ангел Кънев. Той посочи, че в тази връзка има също назначени експертизи, това ще се изследва също.
„Разследването е на доста ранен етап, изследването на паричните потоци е започнало едва от вчера като са възложени и данъчни ревизии по отношение на множество лица, не само по отношение на обвиняемите. Търсим съдействието не само на КОМПИ и на НАП, и на подобни фискални органи в съседни страни” каза той.
Припомняме, че преди дни бе разкрито, че председателят и служители на ДАБЧ са взимали подкупи от между 5000 и 8000 евро за издаване на документи за българско гражданство или за забързване на процедури.
Коментари