Загуби за десетки милиони търпи българската икономика от снежното бедствие, връхлетяло страната. Щетите са във всички аспекти - и финансови, и социални.
Най-потърпевши са секторите на търговията, спедиторските услуги, туризма, строителството и недвижимите имоти, каза заместник-председателят на Стопанската камара Камен Колев пред БНР.
"Загубите идват преди всичко от повишените разходи за отопление, за генериране на електрическа енергия, което е по-скъпо, от пропуснати срокове за доставки… Това води до санкции", заяви той.
Болничните и отпуските в този период, също генерират загуби за бизнеса:
"Повечето болнични дни се покриват от работодателя първите дни. Допълнителната училищна ваканция също е допълнително притеснение. Има такъв тип, те са доста повече и намалява броя на трудодните във всяко едно предприятие, и оттам проблемите с производството."
Логично най-големи щети понася бизнесът в Североизточна България в районите, където снегът затваря пътища. Селищата са блокирани и предприятията са принудени да свиват производството до минимум, работодателите пък да бъдат гъвкави, да променят работното време и да правят компромис със закъсненията или отсъствията на работниците и служителите, заради тежките условия:
"Тук става въпрос за една гъвкавост на работодателя да преориентира работниците, техните ангажименти, задачи за деня, така че да се съобразяват с обстановката - казва Щелян Калчев, управител на фирма."
Превозвачи се оплакаха, че търпят големи загуби заради цялостното затваряне на пътищата от началото на снеговалежите миналата седмица. Загубите са за тяхна сметка, поясниха Галя Топалова от Сдружението на автобусните превозвачи и Петко Ангелов от Асоциацията на сдруженията в автомобилния транспорт.
"Говорим за цяла България… Това са милиони левове загуба всеки ден - има продавачки на билети, има данъци, има осигуровки, има билети, които трябва да се плащат в края на месеца… Няма как да се компенсират. България трябва да бъде почистена. След като има 3000 машини, които почистват републиканската пътна мрежа, като се разделят тези машини на километрите на републиканската транспортна връзка, трябва тези 3000 да стигнат", коментира Галя Топалова.
"250 евро на ТИР за деня, със затварянето и непочистването на пътищата. Другата загуба с клиентите е, че губим пазара", каза Ангелов.
Коментари