170 млн. лв. е платила здравната каса за ДДС върху лекарства през 2016 г., изчисли директорът на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични компании Деян Денев.
"Ако медицинските услуги, които лечебните заведения осигуряват на пациентите в България, се облагаха с ДДС, касата щеше да внесе близо 500 млн. лв.", допълни той. Денев припомни и че България е една от трите страни в ЕС, при които няма диференцирана ставка на ДДС за лекарствата, пише в. "Сега".
Денев за пореден път повдигна темата за преосмисляне на политиките у нас в тази насока, а въпросът е поставян и при разговори с партиите преди изборите. "По отношение на ДДС върху лекарствата партиите, които имат сериозен шанс да бъдат в управлението, бяха максимално внимателни и уклончиви. А тези, които изглежда, че ще бъдат в опозиция, бяха много по-категорични за намаляване", отбеляза Денев. Според него все пак има политическа воля за законодателни промени в тази насока.
"Една рационална лекарствена политика трябва да е консенсус, така както беше консенсус фактът, че България трябва да стане част от ЕС", коментира пък Владимир Афенлиев, зам.-председател на Българската генерична фармацевтична асоциация. Това значи, че лекарствената политика трябва да стане константа и да не зависи от смяната на политическите сили. "Фалшивото усещане на българските граждани, че цените на лекарствата са високи, идва от факта, че в най-бедната страна в ЕС пациентите доплащат най-много, тоест реимбурсацията е най-ниска. Ако има една национална прогенерична политика, при масовите заболявания би трябвало да има поне един медикамент в група, платен на 100% от касата", допълни той.
Коментари