Не по-малко от 500 лева месечно ще доплащат за лекарства пациентите с редки болести, ако в сила влезе наредба на Националната здравноосигурителна каса, която засяга отпускането на медикаментите за тези диагнози.
Става въпрос за изключително тежки диагнози, като ревматоиден и детски артрит, псориатричен артрит и псориазис, болест на Бехтерев, болест на Крон и улцерозен колит. Всички те са автоимунни, терапията с медикаменти продължава цял живот. Ако лечението се прекъсне, следват увреждания на редица вътрешни органи и системи, и инвалидизация.
Рискът пациентите да започнат да доплащат за скъпоструващите лекарства, които сега се реимбурсират от НЗОК на 75%, е напълно реален. Ако това се случи, тене могат да си го позволят, защото става въпрос за много пари. Това съобщи пред „Монитор“ Боряна Ботева, председател на Организацията на пациентите с ревматологични заболявания.
Тя е една от 30-те хиляди българи, които страдат от болестта на Бехтерев - автоимунно заболяване, което води до срастване и деформация на гръбначния стълб и други стави. На практика фармацевтичните фирми поемат разликата, като я заплащат на търговците на едро, могат да прекратят това и да се наложи хората да доплащат, допълни тя.
Става въпрос за медикаменти, лечението с които месечно възлиза над 1000 лева.
Две спринцовки от биологичния препарат, прилаган при болестта на Крон и улцерозен колит, струват 1350 лева. Толкова е договорената сума между НЗОК и фармацевтичните компании. Сумата е за месечната доза, която се налага да прилагат пациентите с тези заболявания. Касата реимбурсира 75% от цената, като разлика се поема от производителя. Така на практика пациентът не плаща нищо, обясни членът на Българската асоциация на пациентите с болестта на Крон и улцерозен колит Димо Гатев и поясни, че цената от 1350 лв. е най-ниската в Европа. На свободния пазар в България въпросното лекарство струва 2000 лева.
Коментари