Въвеждането на правило пациентите да доплащат максимум 60% от най-евтиния медикамент в група няма да доведе до изчезване на лекарства от аптеките. Това заяви председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Илко Гетов пред националната телевизия.
По думите му незаменими медикаменти няма и всеки има алтернатива в групата, в която се намира.
Проф. Гетов отбеляза, че е необходимо време, за да може промените, които бяха обявени преди дни в Държавен вестник, да проработят както трябва. Той изказа задоволство, че в МЗ се е взело решение за отлагане с два месеца на мярката. Според него обаче този срок не е достатъчен и затова от БФС ще настояват тя да влезе в сила от 1 април, от когато ще важи и новият рамков договор. Мотивите за това са, че е нужно време лекарите да бъдат информирани за промяната.
С промените в наредбата на здравното министерство се въвежда ограничение пациентите да не могат да доплащат повече от 60% от стойността на най-евтиния медикамент от дадена група. Ограничението се отнася до лекарства от един вид – например за високо кръвно налягане, където най-евтиният продукт се покрива от НЗОК, но същевременно има и няколко по-скъпи.
Досега пациентът доплащаше разликата, ако му е предписано лечение с по-скъпия медикамент. Тоест ако най-евтиното лекарство струва 5 лева, а той ползва медикамент за 18 лева, доплащаше 13 лева от джоба си. Занапред НЗОК ще реимбурсира само медикаменти, които влизат в сложения ценови таван. Тоест ако най-евтиното лекарство от групата струва 5 лева, пациентите не трябва да доплащат повече от 60% от стойността му или най-скъпото лекарство, което ще могат да си купят ще е за 8 лева.
Заради това условие през миналата седмица от пациентската организация “Заедно с теб“ предупредиха, че над 470 жизненоважни медикамента отпадат от реимбурсация. Сега фармацевтите обаче успокояват, че фатални последици няма да има.
Коментари