Източването на НЗОК е факт. Но от тези, които говорят, един е на висок пост в Касата. Не е работа на НЗОК да констатира и участва като разследващ орган в репортажи на телевизията. Контролът се осъществява случай по случай. Това заяви здравният министър Петър Москов относно постоянно изкачащите проблеми в здравеопазването.
На директен въпрос има ли договорки между НЗОК, шефове на болници и „Спешна помощ” да се карат пациенти в „точните болници”, Петър Москов отговори, че начинът на разпределение на „спешността” т.е. работата на „Спешна помощ” се прави от здравното министерство. Още моят колега д-р Мирослав Ненков (бел. ред. – служебният здравен министър от кабинета на Георги Близнашки) издаде заповед да се кара до най-близкото лечебно заведение, аз я препотвърдих и сега се прави проверка дали заповедта се спазва, заяви Москов. От миналата седмица разпоредих началник-смяната на координационния център на „Спешна помощ” да решава къде да се кара пациент, гледайки къде е адресът и коя е най-близката болница, добави той. През първото полувреме „Спешна помощ” е реагирала на 70 000 сигнала и малко над 20 000 са били за нуждаещи се от помощ пациенти, уточни министърът.
Друг интересен ракурс за работата на „Спешна помощ” е, че в София живеел „елитът на България” и от този елит имало доста пациенти, които изрично искали да бъдат закарани в точно определена болница. „Спешна помощ” не е такси, а по-дългите маршрути увеличават заетостта на спешните екипи. Москов не призна, че става въпрос за министри – по думите му казва „министър”, за да онагледи примера си.
Какво още коментира здравният министър прочетете в Expert.bg.
Коментари