Национален протест готвят медицинските сестри от цялата страна в петък, 1 март, пред Министерство на здравеопазването.
Основните им искания са за стартова работна заплата от две минимални работни заплати и регулиране на работното време. Проблемът идва от факта, че често им се налага заради ниското заплащане да работят извънредно и на две работни места.
Секторът настоява също за цялостна държавна политика за работата на медицинските сестри, лаборанти, фелдшери, физиотерапевти, предава БГНЕС.
Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) стартира на 15 февруари 2019 г. подписка под надслов “Здравните грижи сега са нашето общо утре”. От бранша очакват исканията им да бъдат подкрепени от медицинските специалисти и граждани в цялата страна.
Трите основни искания, които Асоциацията е поставяла неизменно през последните 10 години са: Политическо съгласие за достойни условия на труд, професионална квалификация и възнаграждения. Задължително спазване на заложените в колективния трудов договор договорености. Дългосрочна стратегия за здравните грижи – до 2030 г. и План за действие с точно определени срокове и отговорни институции.
Сред мотивите за стартирането на подписката Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи посочват продължаващата вече 20 години реформа в системата на здравеопазването. Заради ниското заплащане и лошите условия на труд много специалисти са заминали да работят в чужбина или са се отказали от професиите си.
В лечебните заведения се пренебрегват дори и най-минималните стандарти за съотношение между медицински специалисти и брой обгрижвани пациенти. Средната възраст на медицинските сестри, акушерките, фелдшерите, рехабилитаторите, медицинските и рентгенови лаборанти е 55 години. Според тях здравеопазването е в сериозна криза, а липсата на медицински специалисти може да доведе до затваряне на болници.
Събирането на подписи ще продължи до 15 март 2019 г., след което те ще бъдат внесени в Министерския съвет.
Коментари