Хората, живеещи в по-малките населени места, имат по-високо усещане за корупция в болниците. Това сочи проучване на Института за пазарна икономика, което се основава на данни от социологически проучвания и статистика на Националния статистически институт.
Най-високо е усещането за корупция в лечебните заведения в Перник, където при проучване през 2012 г. 96% са го споделили. Същото важи за 92% от гражданите на Търговище, 80% в Кюстендил, 67% във Видин и 66% в София. „Това са лични впечатления и не са базирани на официални данни”, предупреди обаче икономистът Калоян Стайков пред bTV.
Най-високо оценена е работата на болниците в Търговище, Русе, Варна, Ловеч, Силистра. На дъното на класацията са Смолян, Стара Загора, Сливен, Кюстендил, Перник.
Институтът за пазарна икономика посочва и други данни. Най-много болнични места на 10 000 души население има в Монтана – 50, а най-малко – в Перник, 23. За сравнение, в София са 28, сочат данните на НСИ от 2012 г. „В София има предположение за висока ефективност или ниска достъпност – в Монтана се повдига въпросът за висок достъп, но дали тези болници са ефективни?”, коментира икономистът Калоян Стайков.
По отношение на броя мобилни екипи към 2010 г. в София са 51 на 100 000 души, а във Видин – 65. „Единственото обяснимо обезпечение е в Смолян, но там е логично заради географския регион”, коментира Стайков.
Броят на общопрактикуващите лекари на 100 000 души в Плевен е 79, в Стара Загора - 76, в София – 66.
Коментари