Най-често срещаният здравословен проблем сред българите е високото кръвно налягане. 32.3% от населението има такова оплакване, стана ясно при представяне на проучването „Здраве, качество на живот, неравенства. Състояние, взаимни влияния, тенденции и предизвикателства (от емпирия към теория)”, осъществен от Института за изследване на обществата и знанието при БАН.
На второ място са болите в гърба - 24.6%. Следват болки в краката - 21.3%, сърдечно-съдови проблеми - 19.4%, а 38.5% от изследваните лица нямат нито един от изследваните здравни проблеми.
41.4% от висшистите имат сърдечно-съдови проблеми и високо кръвно налягане. Относителният дял на лицата с по-ниско от основно образование и със същите проблеми е 97.7%. Тези проблеми имат 37.8% от живеещите в София и 63.4% от живеещите в селата, съобщава БГНЕС.
Финансовите проблеми са водещи при формирането на здравното поведение на респондентите относно търсенето на медицински услуги и изпълнението на препоръките на лекуващите лекари. Почти 30% от изследваните лица са справят трудно и много трудно с разходите за здраве, а всеки 10-ти е вземал заем за задоволяване на здравните си потребности. Лицата със сърдечно-съдови заболявания и общ месечен доход на лице от домакинството до 200 лв. са 23.9%, а над 800 лв. са 2.6%. Броят на случаите с хронични заболявания - 2 494, е по-голям от броя на изследваните лица - 2 340, констатират изследователите.
Защо от БАН смятат, че здравеопазването в България се разпада прочетете ТУК.
Коментари