Близо 97 хил. социално слаби българи се осигуряват за здраве от държавата чрез социалните служби. Това става ясно от данните на Агенцията за социално подпомагане за 2016 г.
Според Закона за здравното осигуряване от хазната се осигуряват хората, които получават социални помощи и помощите за отопление.
Осигуряват се и родители, осиновители или съпрузите на хора с над 90% увреждания, които постоянно се нуждаят от чужда помощ. Условието е тези родители или близки да не са осигурени на друго основание - например да не са лични асистенти или да работят. Оказва се, че само 534 души са се възползвали от възможността държавата да ги осигурява чрез АСП. По данните на Националния осигурителен институт близо 240 хил. българи с увреждане над 90% получават лична пенсия за инвалидност. Децата с над 90% увреждане у нас, които получават помощ от държавата, са около 6000 според данните на социалното министерство, пише в. "Сега".
За да бъдат осигурявани от държавата, близките на хора с увреждания трябва задължително да подадат заявление до социалната служба, че искат да бъдат осигурявани здравно. Наскоро "Сега" се натъкна на случай, в който майка, която цял живот се грижи за сина си с тежко увреждане, се води здравно неосигурена в НАП и дори е трябвало да плати здравни вноски, за да се лекува. След сигнал до Агенцията за социално подпомагане, териториалната й служба провери случая и обещаха да започнат да осигуряват за здраве жената. Автоматично се поемат осигуровките само на хората, които получават някакъв вид социална помощ.
По закон тези хора се осигуряват с 8% върху 60% от минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се за 2017 г. Миналата година обаче, за която са данните, осигуровката се плащаше върху 55% от минималния осигурителен доход. Всяка следваща година този доход се увеличава с 5 на сто, докато стигне до 100% минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица. Тази година хората ще бъдат осигурявани върху 276 лв.
Коментари