След по-слабите новини за британската икономика днес, паундът възстанови загубите си след първоначалният си лек спад и продължава възходящия тренд на покачване спрямо долара и йената.
Данните за британската икономика показват по-слаби от очакваното данни за средните доходи на работниците на тримесечна база (Average Earnings Index 3m/y), които се очакваше да запазят нивата си от предишното тримесечие от 2.1%, но отчетоха изненадващо понижение с -0.3% до 1.8%. Безработицата се запазва непроменена на нива от 5.1%, като това запазва статута на британската икономика като една от държавите с най-ниски нива на безработица в ЕС.
Молбите за помощи за безработица се очакваше да отбележат още по-голям спад спрямо предишният месец от -9.3 хиляди, но отбелязваха изненадващо покачване от 6.9 хиляди. Въпреки това британската икономика остава една от най-силните в Европа.
Други валути
Американският долар остава слаб, като за тази година се очаква с голям интерес вдигането на основната лихва с 0.25%, ако това не бъде отложено отново. Японската йена ще се запази сравнително стабилна поради благоприятното влияние от ниската цена на петрола. Страната е изключително зависима от енергоресурси и при спад на цените на газта и петрола, икономиката се подобрява от по-ниските разходи за енергийни ресурси. Но в същото време това пречи на износа поради поскъпването на националната валута.
Новозеландският долар продължава възходящото си движение, като днес достигна до нива от 0.7054 новозеландски долара за 1 долар (NZD/USD). Това е основно поради изненадващите новини за покачващите се цени на основни потребителски стоки в страната. Двата основни и много важни пазарни индекса - GDT Price Index (промяна в средната цена на млечните продукти) се покачи до нива от 3.8%, спрямо 2.1% от предишното измерване. А CPI индекса, отразяващ промяната на цената на стоки и услуги в страната, достигна до 0.2% на годишна база спрямо -0.5% от предишното измерване по-рано тази седмица.
Това от своя страна показва възстановяването на новозеландската икономика и курсът на националната й валута към ръст спрямо американския долар и други валути. Някои трейдъри с афинитет към екзотични валути са отворили дълги позиции във валутната двойка NZD/USD, използвайки посредници като IG, които дават възможност за инвестиции в по-голям набор екзотични валутни двойки. Тази валутна двойка е особено интересна за дългосрочно търгуване, тъй като лихвите на централната банка в Нова Зеландия са традиционно едни от най-високите в света, достигали до над 8% в последното десетилетие. Това от своя страна носи доста добри печалби при отваряне на дълги позиции във валутни двойки с по-ниска лихва на централната банка, като курсовете NZD/USD, NZD/EUR, NZD/JPY и други.
Вероятността новозеландският долар да обърне тенденцията си е много малка поради спецификите на икономиката си. Единствено могат да се очакват по-резки промени в случай на земетресение или друго природно бедствие.
Икономиките на еврозоната и САЩ продължават да наливат пари в икономиките си и няма изгледи скоро да покачат основните лихви на централните си банки с изключение на САЩ, където се очаква леко покачване през тази или следващата година. В някои европейски държави вече има въведени отрицателни лихви, като ЕЦБ също си служи с този лост за стимулиране на икономиката.
Коментари