Доходност до 55% за година са реализирали взаимните фондове, които работят в България.
Инвестиционният фокус на фонда, който е постигнал такава впечатляваща доходност за година, са Русия и страните от бившия Съветски съюз. Друг български фонд е постигнал годишна доходност от 30,42%. Неговият портфейл следва структурата на борсовия индекс SOFIX, който през 2016 г. се представи много добре като се повиши с 27,23%, пише "Стандарт".
Три от българските договорни фондове са постигнали годишна доходност от 27-28%, а още толкова - 23-24%. Това са отлични резултати на фона на падащите лихви по банковите влогове. В резултат договорните фондове стават все по-популярни в страната. А управляваните от тях средства вече са 980 млн. лв.
Постигнатата по-висока доходност обаче върви заедно с по-високия риск. Няма гаранция, че отличните резултати на даден фонд ще се повторят през следващата година. Затова преди да инвестирате в даден фонд е добре да проверите в какви инструменти влага парите на клиентите и внимателно да следите международните пазари. В страната оперират 112 взаимни фонда, като за последните 12 месеца 24 от тях са с отрицателна доходност, най-ниската от които е минус 14%.
За 2017 г. прогнозите на капиталовите пазари са доста оптимистични, затова от бранша очакват интересът към взаимните фондове да расте. Българите обаче все още залагат на сигурните банкови депозити. За година влоговете в банките са нараснали с 4,463 млрд. лв. и в края на декември достигат 68,189 млрд. лв. Като само спестяванията на гражданите се увеличават с 2,79 млрд. лв. за година и вече са 45,377 млрд. лв., сочат данните на БНБ.
Коментари