За втора поредна година в България се отчита спад на фалитите на фирми. Това показва проучване на Кофас за несъстоятелността в страните от Централна и Източна Европа през 2015 г.
След като за сравнително дълъг период от време несъстоятелността отбелязваше ръст не само у нас, но и в региона, от 2014 г. тенденцията се обърна. През 2014 г. в България затвориха врати с 23% по-малко фирми в сравнение с предишната година. През 2015 г. спадът е 8,1%, а за тази година очакванията са за намаление с още 2,3 на сто. Делът на затворените компании възлиза на 0,15% от общия им брой в страната и това е един от най-ниските показатели в региона.
"Причините за добрите резултати безспорно са по-благоприятните икономически условия", смята Милена Виденова, управител на Кофас за България. Според нея в отчетите за миналата година се откроява фалитът на Корпоративна търговска банка и това доминира годишните резултати.
Най-много фалити през 2015 г. са регистрирани в търговията на едро, откъдето е всяка пета банкрутирала компания. На второ място са дребните търговци, които са 15 на сто от всички фалирали, следвани от строителството и търговията с недвижимости, които заедно формират 16 процента от фалитите.
"В България най-често причините за банкрутите са високата задлъжнялост, която вдига риска от несъстоятелност, секторната цикличност и не на последно място лошото управление на фирмите", посочи Милена Виденова. Сред отличниците с най-малко процедури по несъстоятелност са дружествата от IT индустрията, фармацевтичната промишленост, производството на машини и оборудване. Българските компании са силно задлъжнели в сравнение с тези от ЦИЕ като кредитите за частния бизнес са най-високи, посочват анализаторите от Кофас.
Няма пространство за повече кредитиране, категорични са от компанията за изследване на риска. Това в комбинация със спада на брутния вътрешен продукт в глобален мащаб, натискът върху долар, евро и британски паунд, както и отливът на капитали не дават основания за особен оптимизъм за следващите една-две години.
Коментари