Срещу Българската народна банка (БНБ) има заведени дела заради забавеното отнемане на лиценза на Корпоративна търговска банка (КТБ) и забавянето на изплащането на гарантираните влогове. Това са потвърдили от Централната банка за БНР.
От институцията уточняват, че по делата с окончателен съдебен акт исковете са отхвърлени.
Вчера Даниел Божилов от сдружение "Ние, гражданите" съобщи, че има вложител в КТБ, който е осъдил БНБ за обезщетение от 10 000 лева заради забавеното изплащане на парите му. Делото обаче все още може да бъде обжалвано. От Централната банка обаче отказват повече информация, защото част от делата не са приключили.
Банката бе поставена под специален надзор на 20 юни 2014 година, но изплащането на гарантираните суми започна на 4 декември същата година. По-късно съдът призна 20 юни като дата на несъстоятелността на КТБ, а не 6 ноември, когато бе отнет лицензът ѝ.
На 22 април Софийския градски съд (СГС) обяви КТБ в несъстоятелност с дата 6 ноември 2014 година. БНБ и прокуратурата обжалваха решението на съда в частта за дата на неплатежоспособността, т.е. 6 ноември 2014 г., с искане това да е датата на вземане на решение от централната банка за отнемане на лиценза на КТБ. Делото за несъстоятелността на КТБ мина в Софийския апелативен съд (САС) след протеста и жалбите по решението на СГС за датата на неплатежоспособност. Така тричленният състав на съда реши за начална дата на несъстоятелността на банката да се определи 20 юни 2014 г., когато беше отнет лиценза й. Това направи по-лесно атакуването на цесии и прихващания по съдебен ред.
Според данните до 10 февруари 2016 г. вложителите в КТБ са получили от Фонда за гарантиране на влоговете в банките суми по гарантираните си влогове в размер на 3,7 млрд. лева.
Коментари