Повече инвестиции и по-активна търговия в българско-германските отношения показват данните от тазгодишната анкета сред германския бизнес за икономическата среда у нас.
Основен проблем пред инвеститорите остава неслучващата се реформа в съдебната система, каза управителят на Германско-българската индустриално-търговска камара Митко Василев пред БНР.
"Много немски фирми са на мнение, че все още липсва правна сигурност, все още има какво да се прави в българските съдилища. България трябва да стане познаваема по света като икономическа дестинация, където се гарантират правна стабилност и върховенство на закона. В момента това все още не се е случило", заяви той.
Представителите на германския бизнес са недоволни и разочаровани от публичната администрация, от формалните или нагласени конкурси.
Със 175 милиона евро са нараснали германските инвестиции в България през последната година, най-вече в индустрията, следвана от търговията. Все още обаче България привлича чуждестранния бизнес преди всичко с най-евтината работна сила в Европа, посочи Митко Василев.
"Това е добре, да кажем, за чуждия инвеститор, но не е толкова добре за обикновения български гражданин. По отношение на висшето образование, дуалното професионално образование, правната сигурност сме много зле. Тъжното е, че българските кадри продължават да напускат родината си, което значи, че не намират атрактивна заетост и подходящи работни места за своята квалификация", допълни той.
Ежегодното допитване сред германските инвеститори за бизнес средата у нас е проведено през февруари тази година.
Данните за България се съпоставят и с резултатите от анкетите на останалите 16 германски външнотърговски камари в Централна и Източна Европа.
Отчитат се рекорден ръст в търговията и тенденция "в плюс" при инвестициите. Двустранната търговия възлиза на 6.3 милиарда евро. Близо 5 хиляди германски фирми са под някаква форма ангажирани с България, като от тях грубо около 1 500 присъстват на българския пазар. Повечето от компаниите биха разкрили нови работни места през тази година, но половината от анкетираните не биха инвестирали допълнително през 2016 година.
Коментари