Имало ли е случаи на пари на държавните предприятия, държани на влог в Корпоративна търговска банка при по-ниска лихва в сравнение със сравними ситуация с пари, вложени от частния сектор? Този въпрос зададе депутатът от Реформаторския блок Мартин Димитров на вицепремиера Томислав Дончев по време на днешния парламентарен контрол.
В КТБ парите са си държали 65 държавни и общински фирми, припомни Димитров, който през миналата седмица зададе сходен въпрос към финансовия министър Владислав Горанов. Тогава обаче не е стана ясно коя фирма колко пари е вложила в КТБ, тъй като според Горанов това е банкова тайна. Не може да става въпрос за банкова тайна в този случай, още повече, че съдът посочи отнемането на лиценза на КТБ като законно, настояха Димитров и колегата му Петър Славов, които обявиха, че Дончев трябва да изиска от ресорните ведомства тази информация.
Всичко, свързано с драмата КТБ трябва да бъде известно само при спазване на законодателството, отговори Томислав Дончев.
Истината трябва да излезе наяве, но и трябва да е ясен въпросът за отговорността и кой е взел решението парите да бъдат в КТБ, добави Петър Славов. Той обясни, че ако действително лихвите върху държавните пари е била по-малка, възниква въпросът кой е получавал разликата от тези лихви.
"Ако не съществуват ограничения от правен характер, тази информация ще ми бъде предоставена. Абсолютно недопустимо е държавно дружество в недобро състояние да си държи парите в непазарна банка", каза още вицепремиерът Дончев. Става въпрос за 247 милиона лева общо, каза Дончев, като цитира данните, изнесени от Горанов през миналата седмица.
Коментари