В сезона на летните почивки част от българите се изкушават да теглят кредити, най-вече бързи. Според експертите най-добрият вариант е да платим ваканцията си със спестени средства. Ако пък се наложи да прибегнем до заем, вноската не бива да надвишава 30% от доходите ни.
През 2018 г. българските семейства ще заделят 55,6% от месечните си доходи за лятна почивка, докато през 2017 г. този разход е бил 72%.
40,4% от домакинствата казват, че летните им разходи тази година ще същите като през миналото лято, 33,2% ще заделят по-малко, а 26,4% ще изхарчат повече за ваканцията, сочи изследване на „Фератум Груп”, цитирано от bTV.
Най-търсеният бърз кредит за почивка е между 800 и 1000 лв. Ако например изтеглим 1000 лв. и срокът за връщане е 6 месеца, месечната вноска ще е 192 лв.
„Общата сума за връщане е 1152 лв. – може да не изглежда много, но като годишен процент на разходите е около 50%. Има обаче много скрити такси, които не се включват в този годишен процент на разходите, затова трябва да внимаваме”, каза финансовият консултант Стойне Василев.
Той съветва вноските по кредитите да не са повече от 30% от нашите доходи. В противен случай, понякога теглим нови кредити, за да връщаме старите и не сме гъвкави, разясни Василев. Така например, ако доходите ни са 1500 лв., вноската по всички кредити, които имаме, трябва да е до 450 лв. „Тоест ако в момента имаме ипотечен или потребителски кредит от 300 лв., нека новият кредит да е до 150 лв.”, препоръчва финансовият консултант.
Длъжникът обикновено е със средно или висше образование, под 30 години, на трудов договор с перспектива, от Бургас, Стара Загора или Русе, сочат данните на Асоциацията на колекторските агенции в България.
Като цяло опциите за заеми у нас вече са доста разнообразни. Потребителите трябва да знаят, че се предлагат и кредити за хора с лошо ЦКР. Препоръчва се към тегленето на кредит да се подхожда внимателно и да се следват съветите на специалистите.
Коментари