Бившият премиер Сергей Станишев публикува в профила си във Facebook "помагало" за разчитане на стенограмата за КТБ.
Той уточнява, че прави това с цел да "улесни читателя" и да покаже как "финансовата стабилност на страната бе заложена на карта срещу взимането на властта".
Според Станишев от стенограмата се вижда, че разговор за КТБ липсва, а основната тема на обсъжданията са бъдещите предсрочни избори. По думите му развръзката на кризата е станала преди заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) при президента.
"Всички страни официализираха вече очерталото се споразумение – стабилност на банковата система срещу предсрочни избори. Все пак, това заседание сложи край на няколко инфарктни дни, които можеха да завършат с политически предизвикана катастрофа", пише още Станишев.
Той определя случилото се като "най-кошмарната политическа авантюра в последните десетилетия". Целта била да се покаже как при управление на БСП банките фалират. Всичко това трябвало да бъде последвано от нова управляваща коалиция в лицето на ГЕРБ и ДПС.
Бившият премиер уточнява, че на 29 юни 2014 г., когато е заседанието на КСНС при президента, има и друга решаваща среща. Тя е в сградата на БНБ и в нея участват представители на политическите сили, правителството и търговските банки. Според него трябва да бъде разсекретена точно тази стенограма, "за да се направи обективен прочит на събитията тогава".
"На нея ръководството на БНБ представя варианта "банкова ваканция" като основен и неизбежен. Той е подкрепен от ГЕРБ и ДПС. От страна на БСП участва Румен Гечев, който има ясен мандат и категорични аргументи против "банковата ваканция" и отказа ни да се свика извънредно заседание на парламента. Срещу тази авантюра се обявяват и представители на търговските банки, сред които Светослав Гаврийски и Левон Хампарцумян", пише още Станишев.
По думите му на всички обсъждания не е била представена аргументирана концепция с какво "банковата ваканция" би увеличила доверието, колко време би продължила тя, какво се случва с икономическия живот и какво ще стане след отварянето на банките.
Коментари