Става въпрос за многобройни сигнали, касаещи дейността на Община Младост и конкретно действията на кмета на район "Младост" Десислава Иванчева. Това заяви ръководителят на Специализираната прокуратура Иван Гешев на пресконференция .
Според Гешев случаят срещу Иванчева се оформил заради "едно лице, инвеститор", който дълго време живял в чужбина и не възприемал концепцията за живота "решаване на проблемите с пари под масата", защото бил "човек с европейско мислене". Прокурорът уточни, че този човек бил изнудван да плати "една сериозна сума". За нас това не беше новост, защото имаме множество сигнали за начина на работа и подхода в тази община – метод на натиск, маскиран зад добрите намерения за борба с порочни практики за инвестиционни строителни проекти. В крайна сметка се оказва, че се гонят користни интереси, заключи Иван Гешев.
Начинът на работа на Десислава Иванчева, според ръководителя на Специализираната прокуратура, е следният – с години се бавят решения на проблеми. За мен няма съмнение защо се бавят тези преписки – намерихме стотици преписки в офиса на кметицата на "Младост", вместо те да са по кабинетите на експертите, изказа гледната си точка Иван Гешев.
Подробности за ареста на Иванчева и Петрова
Съгласно разказа на Иван Гешев, всичко започнало заради отказ на Иванчева да издаде разрешение за работен устройствен план. Този план е необходим за започване на строеж и е формална стъпка, след като одобрението на подробния устройствен план (ПУП) е бил одобрен от главния архитект Здравко Здравков, тъй като само той има това право.
В един момент се оказва, че "минава седмица, минава година и се посочват разговори какво става с нещо, което трябва да се случи за седмица". Почват се срещи със зам.-кметове, служители на общината – обяснения и разяснения. Инвеститорът подал жалби - в Столичния общински съвет (СОС), където имало изслушване от общински съветници, подадена е и жалба в Административния съд в София. В крайна сметка "посредници" се свързват с инвеститора и му казват, че кметицата Иванчева била възмутена и нямало да реши проблема просто така. След многобройни разговори се казва, че проблемът ще се реши, ако инвеститорът плати по 20 евро на квадратен метър за проекта си, при строеж с разгънато пространство за застрояване от 12 500 кв. метра. Парите трябвало да бъдат предадени на три вноски – защото имало да се дават още документи и от главния архитект т.е. след всяко получаване на такъв документ, Иванчева трябвало също да издава документ и тогава следвала вноска.
Настоящият ръководител на Комисията за предотвратяване на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ) Пламен Георгиев обаче каза, че били искани 500 000 евро, защото всъщност ставало въпрос за четири обекта, не за само един, един вид за останалите три обекта имало "отстъпка“.
Оказа се и, че инвеститорът е съдействал на службите, за да бъде направена клопката на Иванчева, като е осигурил парите. За мен това показва, че не всичко е загубено и има хора, които искат държавата да се промени, подчерта Иван Гешев. По думите му службите чакали 20 дни, за да "клъвне" Иванчева, тъй като денят и часът за предаване на парите се променяли постоянно, като една от причините била, че "кметицата не е в кондиция заради бурен нощен живот".
Вчера, 17 април, била определена среща между Иванчева, инвеститора и посредник – бивш кмет на район "Младост", като не беше потвърдено дали това е Петър Георгиев. В самото начало парите трябвало да се предадат в заведение "Хепи" при ВИАС. В крайна сметка инвеститорът предал парите в кафе на ул. "Георги Раковски". Там срещата продължила 2 часа, пили били кафе, а посредникът взел 14 000 евро, като останалите пари от вноската от 70 000 евро останали за Иванчева, разказа Гешев. Всичко това било документирано със специални разузнавателни средства (СРС).
Какви бяха обясненията за зрелищния арест на Иванчева прочетете ТУК.
Коментари