Краят на проверката на банковите активи ще бъде в края на юни и началото на юли. Стрес тестовете на банките ще използват оценката на активите и резултатите от тях ще бъдат ясни през август. Очакваме те да потвърдят, че банковата ни система е стабилна. Това заяви гуверньорът на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев (на снимката) на ежегодната среща на бизнеса с правителството.
По думите му към момента процесът по подготовката протича според плановете. „Избрахме независим консултант – „Делойт“, преди Нова година изпратихме указания на банките как да изберат оценители, до 15 февруари договорите трябва да бъдат сключени. Методологията също ще бъде завършена дотогава, идеята е тя да се базира на тази на ЕЦБ с някои адаптации. Всички активи от балансите ще са обект на проверка, но не всички кредитни портфейли, а само тези с висок риск“, разясни Радев.
Негова реплика, че стрес тестовете са събитието на годината, провокира задочен спор с изпълнителния директор на „Сибанк“ и председател на банковата асоциация Петър Андронов, според когото такъв начин на мислене е опасен. „Оценката на активите се приема като някаква магия, а не трябва да е така. Та се старае да е обективна, но в нея има стотици субективни допускания. Далеч по-важно е да се изчистят неразумните практики на банкиране. Банковият надзор в момента има нужда от тишина, трябва ни усещане за сигурност за стабилност“, заяви Андронов. След което Радев уточни, че БНБ работи за прегледът на активите да е събитие само за банковата система, но не и за бизнеса и домакинствата.
Попитан какво ще се случи, ако някоя банка не премина теста, управителят на централната банка каза, че има възможности проблемът да се реши по пазарен начин. „Имаме институционално-организационна рамка, имаме буфер, но решението трябва да е пазарно“, подчерта той. И припомни, че след приключването на проверката Международният валутен фонд и Световната банка ще направят оценка на финансовата система у нас
Петър Андронов пък коментира и прогнозите за икономическият ръст на България през 2016 г. Според него в момента сме във възходяща фаза на икономическия цикъл и растежът се случва дори без приноса на кредитирането и преките чуждестранни инвестиции.
Коментари