Поправка в Данъчно-процесуалния кодекс (ДОПК), която е записана в Преходните и заключителните разпоредби, ще затрудни много плащанията на по-малки фирми и обикновени граждани и облагодетелства в огромна степен банките в България. Поправките са дело на Министерския съвет.
Според изменението в Закона за ограничаване на плащанията в брой (стр. 27), от 1 август до 31 декември тази година ще се плаща задължително чрез банков превод, когато стойността на заплатената стока и/или услуга е над 5000 лева. От 1 януари, 2018 година, границата става още по-ниска – 3000 лева. А от 1 януари, 2019 година, летвата съвсем изчезва – до 1000 лева. Промените са в чл. 3 на Закона за ограничаване на плащанията в брой.
В момента в България може да се плаща в брой за всичко, което струва до 10 000 лева.
Промяната означава, че дори по-скъп смартфон или сметката за абитуриентския бал в ресторанта няма да могат да бъдат платени в брой, а ще трябва да се плаща по електронен път и да се ползват услугите на банка.
"Какво се случва с хората в малките населени места, където банковата мрежа не е добре развита и те желаят да продадат земеделската си продукция например", питат от "Нова република", откъдето сигнализират за промяната. За дясната партия това е опит да скандална промяна да мине незабелязано.
Основен аргумент за ограничаване на плащанията в брой е да се намали делът на сивата икономика в България и укриването на данъци, защото това съответствало на практиката в ЕС. С тази мярка щяла да се ограничи възможността бизнесът в България да не отчита счетоводно приходи, както и да не внася дължими осигуровки, пише още в мотивите.
Коментари