Заради огромния брой на откраднати фирми посредством фалшив подпис за смяна на собствеността, в Търговския закон се предлагат промени, с които това да бъде променено. Промените вече са подложени на обществено обсъждане.
Схемата е доста разпространена – назначава се уж нов управител на дружество, който обаче всъщност не е истински такъв, но преди да се разбрало, с фалшиво пълномощно „управителят” източва сметките на фирмата-жертва. Типичен пример в това отношение е фирма на италианския инвеститор Масимо Поджо – в Търговския регистър, чрез юрист е вписан нов управителен съвет, който назначава нов управител и следва ударно изпразване на фирмени сметки – 880 000 лева.
За да няма повече такива случаи, правосъдното министерство иска по-строга форма на валидност - едновременно удостоверяване на подписи и съдържание, подобно на пълномощните за разпореждане с недвижими имоти, при която форма на нотариално удостоверяване задължително остава екземпляр от документа при нотариуса. Досега в Търговския ни закон не се предвиждаше копие от пълномощното да остава при нотариуса.
Освен удостоверяването както на подписите, така и на съдържанието, длъжностните лица от Агенцията по вписванията са задължени да правят проверка на документите за промяна в състоянието на дадена фирма в специалната информационна система на нотариусите в България. Точният предложен текст за отговорността на Агенцията гласи: "Агенцията отговаря за вредите, причинени на физически и юридически лица от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на длъжностни лица по регистрацията по реда на Закона за отговорността на държавата и общините за вреди" (чл. 28, ал. 2). Досега в Търговския закон всъщност нямаше изрично уточнение чия е отговорността, ако с фалшив документ бъде сменена собствеността на някоя фирма и от това последва вреда за истинския собственик и/или съдружник.
Коментари