Стрес тестовете са хипотетично упражнение, което цели да се тества устойчивостта на банковата система. Това заяви изпълнителният директор на една от най-големите банки у нас Левон Хампарцумян.
Банкерът коментира и добрите резултати на банките за първото тримесечие.
"Всички институции, които трябваше да минимизират ефектите от проблема с КТБ не сработиха, като тези стрес тестове са провокирани от желанието да се сложи печат за качество на останалата част от системата", каза той пред Bloomberg TV Bulgaria.
"Очевидно периодът на отрицателни лихви няма да мине по-бързо от шест месеца и ще бъде продължителен, затова банките търсят други нелихвени доходи", каза Хампарцумян, коментирайки ръста от 24% на печалбата на банките за тримесечието като даде за пример развитието на онлайн банкирането в България.
Банките не могат да бъдат локомотиви на растежа, тъй като това не е устойчиво, заяви банкерът, като добави, че разумните банки подкрепят растежа и са толкова добри, колкото клиентите си.
„Днес цената на кредита е по-ниска от тази през 2007/08, но това не води то по-голямо търсене на кредити. Сами разбирате кое е яйцето и кое – кокошката“, допълни Хампарцумян.
Коментари