Всички общини в страната могат да кандидатстват за финансиране на проекти, свързани с регионалното измерение на Българското председателство на Съвета на ЕС 2018. Срокът за кандидатстване е месец ноември тази година. Инициативите трябва да бъдат проведени до 30 юни 2018 г. Това каза министърът за Българското председателство на Съвета на Европейския съюз 2018 Лиляна Павлова по време на работна среща с управителния съвет на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), съобщиха от пресцентъра на министерството.
В бюджета на министерството са заложени 300 000 лева за финансиране на регионални инициативи чрез грантовата схема. Те могат да бъдат разпределени между 95 общини. Максималната сума, която могат да получат, е 3000 лева, според решението на УС на НСОРБ. Средствата ще бъдат предоставени целево на всяка община с одобрен проект с отделно Постановление на Министерския съвет.
Помощта за общините е насочена към подпомагане провеждането на информационни кампании, публични събития, чествания на значими дати от културните календари на общините или други прояви с акцент на Българското председателство. Целта е повишаване информираността на българските граждани за същността на ротационното председателство, на приоритетите, постигнатите резултати и приноса на страната ни за развитието на ЕС.
Проекти, които вече са получили финансиране по други програми и процедури, включително и по линия на Работната програма в национален план на Комуникационна стратегия на Р България за ЕС 2017 г. и Културната програма на Българското председателство на Съвета на ЕС през 2018 г., не могат да кандидатстват и по тази схема, уточни министър Павлова.
Официални срещи извън столицата ще се провеждат в 9 общини. Събития са планирани в: Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Русе, Димитровград, Козлодуй и Самоков.
По време на дискусията с Националното сдружение на общините министър Павлова представи и приоритетите Триото Естония – България – Австрия, одобрени през юни т. г. и националните послания – консенсус, конкурентоспособност, кохезия. Тя посочи и културата като четвърти приоритет не само защото откриването у нас на 4 януари 2018 г. съвпада с началото Европейска година на културното наследство, а и защото за шестте месеца страната ни ще има възможност да представи богатото си културно-историческо наследство и постижения.
Първото Българско председателство ще е отворено към гражданите, посочи министър Лиляна Павлова. Специален фокус по време на дискусиите у нас ще бъде поставен на проблемите на младежта и сигурността. Друг акцент на председателството ни ще е бързото изграждане на свързаност - инфраструктурна, дигитална и образователна – със страните от Западните Балкани и на тяхното бъдеще в Европейския съюз, отбеляза тя.
Срещата днес е част от поредицата обсъждания на проекта на Програмата на Република България за Председателството на Съвета на ЕС (1 януари - 30 юни 2018 г.), която започнаха министерствата. През следващите два месеца дискусии ще бъдат проведени с: Народното събрание и постоянните комисии към него, президентската институция, представители на работодателските, синдикалните, браншовите и неправителствени организации, на академичната общност. Окончателният вариант на Програмата ще стане ясен през месец декември т.г., след като бъдат получени досиетата от Естонското председателство. Графикът на планираните публични събития по министерства е публикуван сайта на Министерството за Българското председателство на Съвета на ЕС 2018 и непрекъснато се обновява с нови събития.
Мнения по Програмата може да се изпращат и на: eu2018public@government.bg.
Коментари