Предложението за въвеждане на нов данък „уикенд“ няма да окаже влияние върху и да натовари допълнително обикновените граждани. Тази промяна ще даде възможност на работодателите сами да избират кой данък да плащат 10% данък върху личното ползване или „данък в натура“. Това заяви за БНР Велин Филипов от Института на дипломираните експерт-счетоводители в България.
В момента личното ползване се счита за "доход в натура", за който се дължат данъци и осигуровки. С промените в Закона за корпоративното подоходно облагане се предлага още една възможност, при която работодателят може да избере да плаща 10% данък върху личното ползване, но без да дължи други преки налози. Промените вече са одобрени на първо четене от бюджетната комисия в парламента.
Работодателите ще решават кой от двата режима да изберат – или върху "доходите в натура" да се плащат данъци и осигуровки, или новата възможност – само 10% данък върху разходите.
Твърде вероятно е почти всички да се ориентират към новата опция, която се предлага – 10% и никаква повече данъчно-осигурителна тежест, коментира Филипов с уточнението.
При активите, които не са с толкова висока стойност като автомобили и недвижими имоти, а са мобилни телефони или компютри, се въвежда отделно правило в този законопроект. Ако е възможно да се докаже съотношението между личното и служебното им ползване, то се прилага в реалното съотношение, ако ли не – се залага служебен процент, който е 20 на сто.
С проекта се отменя и 10 процентния данък върху разходите за поддръжка, ремонт и експлоатация на превозни средства за управленска дейност. Сумата, която влиза в бюджета от него възлиза на над 20 милиона, допълва експертът.
Докато декларирането на тези данъци не се опрости, много фирми ще продължат да не го правят, въпреки че това е закононарушение и те го знаят.
Коментари