Средният размер на необслужваните задължения на българите се увеличава с повече от 50 на сто през 2015 г. Ако през предходната година средният дълг на човек е бил 485 лв., то за 2015 г. сумата е 747 лв. Това сочат данни на Асоциацията на колекторските агенции в България (АКАБГ) от годишния обзор за пазара на събиране на вземания.
Данните са базирани на проучване, което се провежда от независимия институт за маркетингови изследвания Ипсос България по поръчка на асоциацията. Обхванати са обработваните дългове от 16-те компании, членуващи в нея, които заемат дял от над 75% от пазара на необслужвани задължения.
„Действително покачването в средния размер е значително, като това рефлектира и върху общия обем на възложените задължения на колектори за 2015 г. - над 1.96 млрд. лева при 1.43 млрд. лева за предходната 2014 г.", коментира Милена Виденова, заместник-председател на асоциацията.
По думите ѝ растящият обем общи задължения не означава по-голям брой случаи, дори напротив.
„Случаите на задлъжнели българи, които достигат до специалистите по събирането на вземания намаляват като брой. През 2015 г. те са малко над 2.6 милиона, докато през 2014 г. наброяваха 2.95 млн. Можем да обобщим, че хората, изпаднали в невъзможност или нежелание да погасят заема си, са вероятно по-малко, но с по-значими задължения", каза още Виденова.
Най-голям е броят на задълженията за потребителски кредити, следвани от кредитни карти, а най-незначителен е делът на ипотечните кредити. Не се забелязва голямо натрупване на дългове към телекомите. Значително намалява делът на лошите бързи кредити - от 16% през 2014 г. на 6 на сто през миналата.
За година профилът на средния длъжник не се е променил. Най-често това са или млади хора, изтеглили необмислено потребителски кредит, или хора над 40 г., чиито бизнес планове са претърпели неуспех.
Коментари