15 милиона лева от ранните продажби на квоти от емисии на парникови газове ще бъдат оползотворени през тази година за екопроекти чрез Националния доверителен еко фонд (НДЕФ). 14 млн. лв. от тях отново са предвидени за подпомагане на проекти за енергийна ефективност на публични сгради, съобщиха от МОСВ.
Останалите 1 млн. лв. – за първата в България пилотна програма за насърчаване използването на електрически и хибридни автомобили. Това съобщи министърът на околната среда и водите Ивелина Василева при откриването на конференцията „Енергийна ефективност, интелигентни градове и управление на отпадъците“.
Василева отбеляза, че в контекста на изменението на шест директиви относно отпадъците, опаковките, депонирането, излезлите от употреба превозни средства, батерии и акумулатори и отпадъци от тях, отпадъци от електрическо и електронно оборудване, са поставени цели за 65% рециклиране на битови отпадъци до 2030 г., 75 на сто рециклиране на отпадъци от опаковки до 2030 г., 10% максимум депониране до 2030 г.
Министърът добави, че намаляването на депонирането на битовите отпадъци все още е сериозно предизвикателство и е необходим широк спектър от публични и частни инвестиции. „Новата оперативна програма продължава да развива сектора и да надгражда постигнатите резултати за намаляване на дела на депонираните отпадъци, подкрепа за ресурсно-ефективни технологии и бизнес модели, ограничаване използването на природни ресурси и увеличаване на количествата използвани рециклирани материали“, каза министърът на околната среда и водите. Тя напомни, че по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020“ осигурява 3,5 млрд.лв. за чиста околна среда, от които 2,3 млрд. лв. за сектор „Води“, 562 млн.лв. за сектор „Отпадъци“, 198 млн.лв. за биоразнообразие, 115 млн.лв. за подобряване на качеството на атмосферния въздух и 153 млн.лв. за превенция и управление на риска от наводнения и свлачища.
Коментари