Междуфирмените задължения продължават да нарастват. Това обаче се случва с по-бавни темпове в сравнение с началото на кризата. Това показват данните от годишното изследване на задлъжнялостта на предприятията от нефинансовия сектор, което Българската стопанска камара (БСК) прави за 12-та поредна година.
Данните бяха представени на пресконференция днес, 23 февруари 2015 г., от изпълнителния председател на Стопанската камара Божидар Данев и зам.-председателя на организацията Камен Колев.
В края на 2013 г. междуфирмените задължения надхвърлят 171 млрд. лв. В сравнение с 2010 г. са по-големи с 13 млрд. лв. (8.3%). Спрямо предходната 2012 г. прирастът е 3.1 млрд. лв. (1.9%). До 2009 г. задълженията растат средногодишно с 32.5% (29 млрд. лв./г.), а след 2009 г. темпът спада до средногодишни стойности от около 2% (3.7 млрд. лв./г.).
В същото време, средногодишният ръст на БВП в периода до 2009 г. е 6.2%, а след това - 1.1%. Аналогични са тенденциите и при междуфирмените задължения, които в периода 2009-2013 г. запазват ниво от около 1,5 пъти БВП.
Очакванията са и през следващите години производствената активност на предприятията да не осигурява достатъчно средства за изплащане на задълженията. Съществува опасност от възпроизвеждане на тези задължения в следващите години при слаб растеж на икономиката. Основната дилема е дали дълговете ще блокират дългосрочно растежа, или растежът ще намали риска от свръхзадлъжнялост. Това става ясно от заключенията на Стопанската камара.
Тревожни са темповете на нарастване на задълженията към доставчици с 1.3%, като с по-големи темпове (3.7%) нарастват дългосрочните задължения и с по-малки (0.9%) краткосрочните. Това показва, че финансовото състояние на по-голямата част от предприятиятаостава влошено и в условията на свитата им производствена активност, поради кризата, те нямат достатъчно средства да изплащат навреме разходите си за суровини, материали, услуги и др.
Аналогична е ситуацията и при задълженията към свързани предприятия, които през 2013 г. нарастват с 1.8 млрд. лв. (4.7%),основно за сметка на по-големия ръст (8.4%) на дългосрочните задължения към тази група кредитори. Продължава нарастването (1.9%) и на краткосрочните задължения към свързани предприятия, което е сигнал за счетоводно укриване на обороти. От началото на икономическата криза през 2009 г. задълженията към свързани предприятия запазват високо ниво в размер на около 1/2 от БВП на страната.
Коментари